Katalogowa

Sprzedaż katalogowa – jak zacząć?

 

Sprzedaż katalogowa to świetny pomysł na pierwszy biznes. Zarabiać można na sprzedaży kosmetyków, obuwia i wielu innych rzeczy. Wystarczy jedynie zainwestować trochę swojego czasu, by po kilku miesiącach osiągać spory miesięczny dochód! Jak więc zacząć?

 

Wybierz branżę i produkty, które będziesz sprzedawać

Poprzez katalogi najczęściej sprzedaje się kosmetyki. Avon, Oriflame, czy FM Group to jedne z najpopularniejszych firm oferujących zarabianie, jako Konsultant lub Konsultantka sprzedaży katalogowej (choć jest ich zdecydowanie więcej). Najlepiej swój biznes rozkręcić w ramach tej firmy, z których produktów sami korzystamy najczęściej. Wtedy to praca będzie czystą przyjemnością.

 

Zanim zaczniesz znajdować Klientów, zapoznaj się dokładnie z produktami, które sprzedajesz. Oczywiście nie musisz recytować składników każdego produktu z całego katalogu. Aby jednak rozmawiać z Klientami, powinieneś orientować, co sprzedajesz. Dobrze też, gdy sam będziesz używać produktów, które oferujesz. Po pierwsze będzie to opłacalne, ponieważ będziesz miał na nie duże zniżki i dostęp do wszystkich promocji. Po drugie poznasz lepiej swój asortyment, co przyda Ci się podczas kontaktów z Klientami. Po trzecie będziesz miał czyste sumienie, że polecasz dobre produkty, których sam używasz.

 

Przed podjęciem decyzji, z którą firmą chcesz nawiązać współpracę, sprawdź też ich propozycję finansową. Poszczególne marki oferują różne „prowizje” (article 4) od sprzedanych przez Ciebie produktów. Często też trafić można na specjalne oferty dla nowych Konsultantów np. zestawy produktów w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

Rozwijaj biznes stopniowo

Kiedy zaczniesz współpracę z jedną z firm, jako Konsultant do sprzedaży katalogowej i zaczniesz „znajdować Klientów” (article 6), nie oczekuj od razu wielkich korzyści finansowych. Sprzedaż katalogowa to proces, który umiejętnie prowadzony zaczyna przynosić zyski po kilku miesiącach. Wtedy to powinieneś mieć już rozszerzające się grono stałych Klient, a wśród nich opinię eksperta.

 

Z początku lepiej budować relacje z Klientami i stopniowo oferować im swoje produkty. Możesz np. udać się do nich z próbkami i delikatnie zaznaczyć plusy twojej oferty. Zapewne dopiero po pewnym czasie zaczniesz dokonywać regularnych sprzedaży. Na szczęście, kiedy do tego dojdzie, twoje zyski mogą wzrastać w tempie wykładniczym. W tym biznesie marketing referencyjny potrafi zdziałać cuda. Jeśli z twojej oferty będzie zadowolona jedna osoba, to jest przecież duża szansa, że poleci Cię ona innym potencjalnym Klientom.

 

Trafiaj w potrzeby Klientów

Pamiętaj, że akt sprzedaży występuje wtedy i tylko wtedy, gdy ktoś ma potrzebę kupienia danego produktu lub usługi, a ktoś jest w stanie mu to zaoferować i to po cenie akceptowalnej dla obu stron. Twoją rolą jest właśnie zaspokajanie potrzeb Klientów. Nachalne promowanie swoich produktów osobie, która nie jest nim w ogóle zainteresowana, jest więc kiepskim pomysłem. Lepiej zaś umiejętnie wybadać, czego ktoś oczekuje i mieć w asortymencie produkt, który tę potrzebę zaspokoi.

 

Poza trafieniem w gusta danej osoby kluczowe znaczenie ma też odpowiednie nastawienie. Otwartość na rozmowę i uśmiech to katalizatory każdego procesu sprzedaży. Połączenie racjonalnych argumentów (oferta trafiająca w potrzeby Klientów) i emocji (odpowiednia atmosfera) to klucz do sukcesu w sprzedaży katalogowej.

editorial-news