Katalogowa

Multi Level Marketing – Kiedy to się opłaca?

 

 

Sprzedaż katalogowa może okazać się bardzo „ciekawym” (article 1) i dochodowym zajęciem, szczególnie wtedy, gdy do naszej działalności zaprosimy innych Konsultantów.

 

MLM – kontrowersje i możliwości pomnożenia zysków

Ideą działania Multi level marketingu jest budowanie przez sprzedawcę lub Konsultanta sprzedaży katalogowej własnej struktury współpracowników. Kiedy taki współpracownik dokona sprzedaży, otrzymuje się zaś dodatkową prowizję. Im jest się wyżej w takiej hierarchii, tym większe prowizje się otrzymuje. Niektórzy poprzez MLM potrafią zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie!

 

Teoretycznie możliwa jest sytuacja, kiedy osoba jest na szczycie hierarchii marketingowej i zarabia najwięcej z całej struktury sprzedażowej, pracując na mniej. Z tego też powodu MLM wciąż wzbudza spore kontrowersje. Jednakże w praktyce, do takiego wyzysku praktycznie nie dochodzi. MLM opiera się, bowiem na współpracy wzdłuż danej struktury sprzedażowej. Osoba będąca wyżej w hierarchii jest bardziej doświadczonym sprzedawcą, który służy pomocą osobą będącym niżej, a w zamian otrzymuje część prowizji za sprzedane produkty.

 

Czy więc warto korzystać z MLM

MLM ma swoje wady i zalety. „Na początku” (article 1) swej drogi w biznesie warto rozważyć wejście w taką strukturę, mając kogoś nad sobą w hierarchii. Jest to opłacalne wtedy, gdy osoba będąca wyżej w hierarchii jest od nas bardziej doświadczona i pomaga nam w sprzedaży. Wtedy to twój biznes rozwinie się szybciej, a wzrost przychodów z tego tytułu pokryje z nawiązką straty części prowizji, którą będzie trzeba oddać osobie wyżej w hierarchii.

 

Kiedy zaś sam nabierzesz doświadczenia i będziesz miał tak wielu Klientów, że zacznie brakować czasu na ich obsłużenie, to warto wtedy zrekrutować osobę w marketingu sieciowym, która będzie pracować niżej w hierarchii.  Twoją rolą będzie pomoc tej osobie w rozwoju biznesu, a w zamian uzyskasz część jej prowizji.

 

Kontrowersje i mity wokół MLM narosły ze względu na część początkujących sprzedawców, którzy jeszcze przed tym, jak sami dokonali jakiejkolwiek sprzedaży, próbowali (bezskutecznie) zrekrutować osoby, które miałby być niżej od nich w hierarchii. Jeżeli dopiero więc rozpoczynasz sprzedaż katalogową to próby rekrutacji osób w MLM będą bezskuteczne, a nawet szkodliwe. Po pierwsze nikt się nie zgodzi na takie rozwiązanie, a po drugie uzyskasz opinię naciągacza, a to bardzo szkodzi przy rozwoju biznesu w sprzedaży katalogowej.

 

Podsumowując, MLM może być bardzo opłacalnym pomysłem. Na początku drogi w biznesie sprzedaży katalogowej warto rozważyć możliwość bycia pod kimś w hierarchii. Kiedy zaś rozwiniesz swój biznes, to pomyśl na zrekrutowaniem osób, które będą pod Tobą w tejże hierarchii.

editorial-news